HOŞ GELDİN GÜLE GÜLE
 
13.01.2017

 2017 Yılına girerken yeni yılın şahsınıza ve tüme insanlığa faydalı gelişmelere aracı olmasını dilerim. Malum, 2016 yılı çok berbat geçti. 2017 Yılının daha iyi olacağına dair sadece temenni seviyesindedir görüşümüz. Önümüzdeki yıl küresel ve bölgesel geo-politikada yeni kırılmalara ve derinliğe dalışlara sahne olabilir.  Ve maalesef bu gelişmelerin ülkemiz açısından faydalı olacağı kanaatini taşımıyoruz.

Ben konuyu somuta taşıyayım ki zaten herkes gergin biz de bu gerginliğe tuz biber olmayalım.
 
Birkaç günlüğüne Tiflis’e gitmiştim. Yolculuğu araba ile yaptık.  Malum Sarp sınır kapısı Türkiye tarafı gümrük sahası yıkılıp yeniden yapılıyor. 18 ay sürecek deniyor inşaatın.
 
Daha inşaat başlamadan yeniden yapılacak projenin gelecekteki trafiği yönetme noktasında ne denli yarayışlı olacağı veya olmayacağı konusunda çok yoğun tartışmalar yaşanmıştı. Valisi, Kaymakamı, Ticaret Odası, ve vatandaşlar projenin tasarımı konusunda çekincelerini ifade etmişti. Ankara, ki özellikle Gümrük Müsteşarlığı ve TOBB kapıdaki gümrük alanının tasarımı konusunda yerel tepkilere kulak tıkayarak süreci bildikleri gibi yürütmüşlerdi. Çaresizlik içinde Gürcistan’ın Bakanlık seviyesinde konuya müdahale etmesi ile iki taraf heyeti birkaç kez Batum’da görüştü. 
 
Kapının tasarımdan dolayı gelecekteki trafik yükünü aldırma konusundaki rezervlerin dışında yerelde ısrarla dile getirilen bir diğer olgu da 18 ay sürecek inşaat süresince oluşacak trafik yoğunluğu ve beklemelerin ciddi mağduriyetler oluşturacağı ve bu yönde mağduriyetlere sebep olmayacak şekilde arabalı vapur seferlerinin konularak trafiği hafifletme yönünde adım atılması talebi idi. Ülkeye giriş gümrük işlemlerin Hopa’ya alınması dışında Ro-Ro seferi konması noktasında adım atılmadı.
 
Taraflar görüştü. Projede ufak tefek değişiklik yapmanın ötesinde bir fayda üretmeyen bu görüşmeler sürerken kapıdaki binalar sökülmeye başlandı.
 
Geçenlerde Gümrük Bakanımız Sarpa gelmiş ben de o gün Batum’a geçmiştim. Kapıda bir tek araç kuyruk beklemiyordu. Keşke her gün bakan gelse demiştim kendi kendime. Meğer araçları Hopa’ya gelmeden yol boylarında durdurmuşlar. Kurnazca bir çözüm.
 
Tiflis’e giderken Sarptan geçiş 5-6 saati almıştı. Dönüşte, yol boyunca TUR parklarında araçların doluluğu göze çarpıyordu. Lancxuti de aracımızı TIR parkına çekerek işletmecisi ile çay içip sohbet ettik. Durumu bir de ondan öğrenmek iyi olacaktı.
 
İşletmeci, “abi, burada 5-6 gün belliyor TIR’lar. Batum’dan haber gelince peyderpey bırakıyorlar. Ne yapsınlar, yapacak bir şey yok. Ardahan tarafından gitseler kar kış kıyamet don oluyor yükseklerde. Mecburen bu istikametten geçmeye çalışıyorlar” diyordu. Sıcak su ve banyo yapacak yerleri olup olmadığını sordum. “Var abi” dedi ve devam etti, “valla biz de para kazanmıyoruz. TIR başına 5 Lari park parası alıyoruz. Şoförde de para yok. Yemeği yarım porsiyon söylüyor. Ama ben hem tam porsiyon veriyorum”.
 
Onlarca Tur parkında hikaye ayni idi.
 
Bu TIR’lar ülkemiz ihracat ürünlerini pazara ulaştırmıştı. Bir güne geçecekleri güzergahı 5-6 güne ancak geçebiliyorlardı (yer darlığında duyduğumuz hikayelere uzunca yer verme şansımız yok).
 
Bu insanların katlandığı zorluğu aşmak mümkün değil miydi? Bir çıkış yolu yok muydu?
 
Dinleyen var mıydı ki?
Çözüm arayan var mıydı ki?
 
Size bir örnek vereyim. Çin Cumhuriyetinde bir çok defa benzer uygulama yapılmış olup bu uygulamanın birkaç tanesi bağımsız gözlemcilerin varlığında Guiness Rekorlarına girmiştir. Şöyle ki, Çin’de 19 gün içinde tam teşekküllü olmak üzere 57 katlı gökdelen yapılmıştır.
 
180,000 metre kare toplam inşaat alanı
4,000 kişinin çalışacağı ofis alanı
800 kişinin yaşayacağı apartmanlar
19 konferans salonu
 
Ve toplam 19 günde yapılmış bu inşaat.
 
Peki neden bu kıçı kırık peş para etmeyecek bir tasarım için mimari çizime sadece 800 bin TL civarında para ödenir?
 
Neden 18 gün değil de 18 ay bu inşaat yürür?
 
Bütün inşaat konusu yapılar prefabrike hazırlanıp bir haftada monte edilemez miydi?
 
Bir de 130 milyon TL maliyeti olacak deniyor projenin!
 
Bu ülkenin ciddi bir zihniyet sorunu var ve bu ortadadır. Parasını verdiğimiz işi bile en iyi şartlarda nasıl yaptırabiliriz aklı yok ortada.
 
Ve binlerce TIR şoförü Azerbaycan Gürcistan sınırından başlayarak Sarpa kadar sıfıra yaklaşan dondurucu soğukta 5-6 gün aç açık beklesin. Doğrusu bütün ülke bekliyor.
 
Bu duruma düşülmesine neden olan yöneticileri Mancınıkla Kuzey Kutbuna fırlatmak lazım. Nedir bu iş bilmezlerden dolayı bu halkın çektiği?
 
Gülümseyin, gecenin en karanlık yerinden sonra aydınlık zuhur eder.
 
Yeni Yılınız Kutlu olsun, kalın sağlıcakla.
 

Bu makale 10170 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Rasim YILMAZ
Sami ÖZÇELİK
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com