ARTVİN DAĞLARINDA YAYLA TURLARIM
Mithat   TAHTALI
04.09.2020

 Pandemi dolayısıyla ülkeler sınır kapılarını kapattığı için şimdiye kadar gezdiğim 43 yabancı ülke sayısını artırma olanağım kalmadı. Hal böyle olunca ben de seyahatlerimi yurt içine çevirip, ilimiz dahilinde ve de serbest saatler içinde, Artvin dağlarını yaylalarını gezmeye karar verdim. Bu turlar genelde günü birlik olmuş oldu. Bu yazımda gezilerimden dostlara bilgiler aktarmayı murat ettim.

1-Artvin -Artvin Dağı-Murgul-Borçka-Artvin
Bu tur için İskebe-Nacviya-Cam Seyir Terası-Nakerav Orman Binaları –Çayırlık-Artvin Dağı Öküz Yatağı güzergahını takip ettim. Bu yol Hastane Virajından Çayırlık Mevkiine kadar 38 km ve Öküz Yatağına kadar 46 km’dir. Yol İskebe’den seyir terasına kadar asfalt, beton, parke taş kaplama olup devamı stabilize kaplamadır. Rakım olarak Nakerav Orman Binaları 1156 m, Çayırlık 2024 m ve Artvin Dağı Öküz Yatağında da 2367metredir. Dağda biraz dağ havası alıp, öküz çobanı ile tanışma faslından sonra oradan sağa Murgul tarafına sapıp KABARCET Orman yoluna giriliyor. Burada öğlen yemeği pikniği ve molasından sonra çok dik ve çok da bozuk olan yoldan Maden-Murgul yoluna kavuştum. Kabarcet orman manzaraları, arıcılar, HES’ler ve derelerden inip Maden İskep gezisi ve dostlarla uzaktan ama gönülden sohbet ederek Murgul’a indik. Murgul eski Murgul değil çok gelişmiş. Modern binalar, dere ıslahı ve meydanlar ile yeni caddeler açılmış. Okullar, düğün salonu, TOKİ Konutları, Huzur Evi ,Hastane vb. Fabrika kapandıktan sonra her taraf tabiat yeniden canlanmış, yeşillenmiş ve ağaçlar meyveye dönmüş. Madenden şehre inerken yukarıdan ilçe çok güzel görünüyor. Maden köyü fabrika kapandığı için eski şenliğini kaybetmiş gördüm. Maden köyü, Zansul, Murgul ve Ereguna sohbeti sonrası Borçka’dan Artvin’e evimize gelince 145 km yol kat etmiştim. Ailece güzel bir gün geçirdik.
2-7 Ağustos günü Artvin-Borçka-Karagöl-Macahel-Maral-Uğur köy-Uğurköy Yaylası-Papart Ormanı-Mısırlı-Taşköprü-Balıklı-Veliköy-Suluban-Demirkapı-Arsiyan Dağı-Posof-Ilgar Dağı-Ardahan-Sahara-Şavşat-Artvin.
Borçka Karagöl ve Macahel bilindiği üzere bakir tabiata sahip ve Unesco tarafından koruma altına alınmış harika yerlerdir. Göl ve Macahel gezi sonrası asfalt bitiyor ve Maral-Uğurköy yeşil yolu stabilize olarak devam ediyor. Dağ yolu elbette ki bozuk ama gerçekten görülmeye değer güzel yerlerdir. Dereler, soğuk sular, ormanlar, tarım arazileri sıcak kanlı halkımız ve çokça da güzel aile pansiyonları mevcut. Anladığım o ki Kılaskur köyü ve devamında pandemi sonrası çok fazla turist olacak. Şu dönemde bile ülkenin hemen her yanından araçlarıyla gezmeye gelen insanlar yollarda sıklıkla rastlıyor, görülüyordu. Belli ki devletimiz buralara turizm amaçlı çok aileye destek vermiş, sağ olsun. Karagöl ile Papart Ormanında kamp kurma mümkündür. Macahel’den Uğur köyü yaylasına kadar 28 km dik ve yokuş bir karayolu var. Yaylada rakım 2172 m ve internet bu rakımda çekiyor. Yayladan sonra yol iniş aşağı dönüyor ve 3-4 km sonra kamp alanında 1680 m rakıma iniliyor. Burada su, WC ve masalar mevcuttur. Çamların arasında kamp kurup geceyi geçirdikten sonra sabah erkenden dere boyu inerek Mısırlı ve Taşköprü köylerini geçtik. Aşağı doğru inip köylerin arasından geçerken, yem yeşil çayırlar, suyu bol dereler ve gür ormanlar ile çok değişik illerimizden gelerek köylerini ziyaret edenlerin değişik plakalı lüks araçları, yeni modern evlerin kapılarında duruyor, dikkat çekiyordu. Eskiden Mısırlı Köyü yangını sonrası Almanya’ya gitmek isteyenlere devletimizin öncelik tanıdığını ve yöremizde de okumuş kültürlü insanların çok olduğunu da bu arada hatırlayalım. Balıklı’dan Şartul’dan Şavşat Veliköy üzeri Suloban Pınarlıya çıktık. Aslında Demirkapı köyü için Ilıca üzerinden kestirme gidilebir de ben Suloban Cin Dağı’nı da ailemin görmesi için uzun yolu orman yolunu tercih ettim. Suloban köyünden sonra yol düz ama çok bozuktur. Demirkapı Köyü Askeri Karakol sonrası Kayadibi ve Cevizli köyü yaylalarından sonra dik ve bozuk bir yol ile Türkiye-Gürcistan sınırına paralel sözde yol ile Arsiyan Dağı’nı aştım. Burada çok soğuk bir kaynak suyu kenarında taş masa üzerinde geçkin bir öğle yemeği pikniği molası yapmak güzel oldu. Devamında Posof Kol köyü ve Aşık Zülali köyünü geçip Türkgözü devlet yoluna kavuştum. Bu bağlantı yolundaki çeşmeden Posof’a gidip geri döndüm.2012-2013 yıllarında Damal-Türkgözü Karayolunda TCK’ya kontrollük hizmeti veren müşavir bir firmada Baş Mühendis olarak çalışmış inşaat denetimi yapmıştım. Bu geniş ve standart asfalt üzerinden Ilgar Dağı-Ardahan-Sahara Dağı –Şavşat ve Artvin’e eve geldiğim zaman arabam iki günde 4 kocaman yüksek dağları aşmış ve 450 km yol kat etmişti.
Ömür biter gezginde yol bitmez. Yusufeli –Arhavi turu ile Ardanuç –Artvin turumu da gelecek yazıya inşallah. Sağlık ve muhabbetle. 

Bu makale 6236 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Fikret GÖKÇE
Rasim YILMAZ
Sami ÖZÇELİK
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com