YUSUFELİ KÜLTÜR DERNEĞİ KURUCU BAŞKANI ALİ YILDIRIM DA CEVAP GÖNDERDİ
Sami   ÖZÇELİK
28.08.2012

 Yusufeli Barajı ihale aşamasında... Aslında ihale bile edildi. Belki yeniden ihaleye gidecek. Biz bu ara barajın gerekli olup olmadığını yeniden tartışıyoruz.

Direk “gerdanlık!..” demiyoruz. Ben bu ucubeleri suçsuz birisine vurulmuş “muhabbet kelepçesi” olarak niteliyorum. Yusufeli Kültür  Derneği’nin Yusufeli Barajı’nın iptalini istemesiyle ilgili yazısını gazetemizde yayınladık. Bu kadar değerli bilgileri barındıran Derneğe tatlı bir sitemden oluşan bir makale yazmıştım. Dernek Kurucu Başkanı ve şu an Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ali Yıldırım, sosyal paylaşım sitesinden bana e-posta attı. Olabilir. Her insan eksiktir, hata yapabilir. Meramını anlatmakta zorlanabilir. Onun ne yapmak istediğine bakmak yani özüne bakmak ise esastır.  Zeycan Taşdemir Sarıkız’ın yazdıklarını açıkça virgülüne dokunmadan dün sizlerle paylaşmıştım.  Zeycan Hanım’ın saldırgan yapısı onu halktan kopardığı gibi basından da uzak tutmuş! Bu da Sayın Ali Yıldırım’ın yazısı. Aynı şekilde noktasına dokunmadan paylaşıyorum: Aradaki farkı siz göreceksiniz.
 
“Selam Sami Bey. Ben, faaliyetsizlikle suçladığın, Yusufeli İlçesini, Güzelleştirme,Yaşatma ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği, kısa adı Yusufeli Kültür Derneği'nin Kurucu başkanı ve şu anda da başkan yardımcısı olan Ali Yıldırım.Yazınıza yorum yazdım,yorumum verilir mi bilmem.Naci Özen senin de belirttiğin üzere davamıza sonradan iştirak etmiş bir ağabeyimizdir, hatta Naci abiyi bu davaya sokan bizzat benim. Naci abiyi Ulusal kanalda izliyorsanız, orada kendisi de bunu belirtti. Biz şu ana kadar uyumadığımız gibi 1998 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Doğuş İnşaata verilen 270 yüksekliğinde kaya dolgu tipindeki barajı Danıştay’a dava ederek iptal ettirdik. Şimdi proje değiştirildi 270 metre yüksekliğinde beton gövdeye çevrildi ve bizim iptal ettirdiğimiz dava boşa çıktı. Şimdi ise ihale belli olmadan dava açılamıyor. Basında okuduğunuz DSİ’ye gönderilen yazı ile mahkemeye dava açmanın şartlarını oluşturmaya çabalıyoruz.
 
Derneğimizi 1997 yılında kurdum, derneği kuralı 15 yıl oldu ve bizzat ben o tarihten itibaren tanınmayacak kadar yıprandım fakat halkımız bunu anlamadı, bu görevin sadece bizim şahsi davamız olduğu yönünde bir anlayış hâkim oldu. Yani partiler ağır bastı. Sosyal bilinç henüz halkımızda yok, oluşması da mümkün değil.
 
%99 okuma oranına sahip Artvin bu konuda kara cahil. Yusufeli Barajı yapılırsa alt barajlara su gelecek daha çok enerji üretecek yalanına inanacak kadar cahil Artvin halkı, buna Belediye Başkanınız Emin Özgün bey de dâhildir. Biz birçok miting yaptık, Ankara, Bursa ve İstanbul'da bilgilendirme toplantıları düzenleyerek ülke sathına yaymaya çalıştık bilginize
….
 
İşte eleştiriye karşı verilen seviyeli adam gibi cevap bu. Dedim ya meramımızı anlatırken eksik kaldığımızda bu tür eleştiriler geliyor. Bakın benim Yusufeli’de bir metrelik toprağım yoktur. Kılıçkaya’da suyum yok. Sarıbudak’ta bostanım,  Barhal’da alabalık çiftliğim, Tekkale’de turistik tesislerim yok. Yusufeli merkezde de bırakın evi. Pazarcı tezgâhım yok. Konuyu şahsi düşündüğünüzde yani bu davada bu haksızlıkta taraf olmam için önemli bir nedenim olmalı değil mi? Ben Artvinliyim Dostlar. Tepeden tırnağa kadar, Arhavi’den, Yusufeli’ne, Hopa’dan Murgul’a, Borçka’dan Merkez’e Şavşat’tan Ardanuç’a, 4 beldeye 312 Köye kadar Artvinliyim. Şayet Ardanuç’un Anç Köyü’nde koyun sürüsüne kurtlar saldırdıysa benim oraya gidip  o insanla ilgilenme, konuşma, yazma, yetkililere, kamuoyuna  aktarma görevim var. Ben bunu yapmazsam o zaman bu mesleği bırakmak gerekir. İşini ciddiye almayanlar önce memleketlerine, ardından mesleklerine, sonra kendilerine büyük zarar verirler. Ben mesleğimi çok ciddiye alıyorum.  Artvin’in sorunlarını ciddiye alıyorum. Şunu da söyleyeyim: Yusufeli Kültür Derneği’nin bu konudaki duruşuna, kamuoyuna yaptığı basın açıklamasına imzamı atıyorum. Çok mantıklı ve sadeleştirilmiş, halkın anlayacağı şekilde güzel bir anlatımla konuyu çok güzel izah etmişler. Bundan böyle Dernekle yakın bir çalışma yapmayı umuyorum.
Hepimizin derdidir Artvin. Hepimizin ortak nefesi, sesi, yaşam alanıdır Artvin. Kim ki Artvin için ayağa kalkar, Artvin’i korumak, geliştirmek, yaşatmak için bir adım atar, ben onların yanına 10 adım atarak giderim. Ali Yıldırım’ın dikkat çektiği konu önemli. Maalesef Bu yüksek barajlar ve mantar gibi çok sayıda planlanan dere tipi HES’ler  meselesine halkın bilgisi fazla değil. Çoğu istimlâk olsa da paramızı alıp buradan gitsek düşüncesinde. Derneğin yanında yer almadıklarını biliyorum. Tam bu bağlamda Bayramın üçüncü günü Yusufeli Belediye Başkanı Sayın Eyüp Aytekin ile Yusufeli Barajı’nı konuşuyoruz. Köşe yazımı okumuş. Yusufeli Barajı’na şu aşamada karşı çıkmayı, iptalini istemeyi, ölü birisini canlatmakla eş tuttuğunu söyledi. Yaklaşık 15 dakika tartıştık. Aslında orası yeri değildi. Ben kendilerine sizinle Yusufeli’nde makamınızda konuşmak, tartışmak istiyorum. Çünkü Yusufeli Barajı’nın yapılması Artvin’e bir artı kazandırmadığı gibi dünyanın  en güzel vadisini, en verimli topraklarını, bütün canlıların yaşam alanlarını yok ederek bir facianın yaşanmasına neden oluyor. 
Ha başkan şunu da ekledi; ben o güzel vadinin yok olmasını isteyen biri eğilim. Ama  çok çok geç… Yapacak fazla bir şeyimiz kalmadı. O baraj yapılacak. Bunun için karar verilmiş, ihaleye çıkılmış, firmalar belli olmuş, bundan sonra kimse bir şey yapamaz. Tarihi Berta Köprüsü için bunca yazı, makale neye yaradı? Kurtarabildiniz mi?..
Bunun cevabı Ali Yıldırım’ın yazdığı yorumda saklı. Halk bu konularda ilgisiz. Bananeci, sananeci! Ne zamanki tehlike kapılarına dayanıyor o zaman uyanıyorlar!
Biz Tarihi Berta Köprüsü’ne 80 yaşındaki dizlerinde 25 tane demir bulunan Nedim Urhan Hoca’yı getirdik de  halkı getiremedik. Birkaç aydın ve tarihin ne olduğunu bilen dostlardan başka kimse meseleye ciddiyetle bakmadı. O köprünün para harcanarak gömülmesinde duyarsız halkın vebali vardır. Yusufeli Barajı meselesinde de buna benzer bir durum var.
ESEN KALIN.

Bu makale 1820 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
turk sanat müziği korosu
kendı memletım olan yusfelını göremedım bır turlu ama sanırım oraya yerleşecem kısmetse bende profesyonel muzısyen oldugum ıcın ızmır ve yalovada tsm korosunda bayagı bır etkınlıhım oldu orayada bu etkınlıgı tasımak ve kurmak adına muzısyenler ve korıstler yetıstırmek isterdım bununla ılgılı yetkılı yada yetkılılerın duyarlı olmalarını saygılarımla arz ve nıyaz ederım (halk muzıgı ve sanat.muziği ) dallarında.
 ahmet gürel -- 28.10.2017 20:55
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Güner YALÇIN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com