Artvin’in sembol isimlerinden biri olan Avukat Ahmet Vehbi Melek ölümünün 10. yılında Ankara Karşıyaka’da bulunan mezarı başında anıldı.

Anma programına Artvin Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Metin Ariifağaoğlu, CHP 22. Dönem Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, eski dernek başkanları Süleyman Karadeniz, Güner Yalçın, ailesi adına; eşi Güner Melek, çocukları ve dostları katıldı.

 

Ankara Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Metin Arifağaoğlu anma nedeni ile mezarı başında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Ahmet Vehbi Melek ağabeyimizi 10 yıl önce 14 Aralık 2013 tarihinde bugün kaybettik. Vefatının 10. yılında kabri başında buluşmanın anlamlı olacağını düşündük. Bunun için buradayız.

Ahmet Vehbi Melek yaşamı boyunca güven veren duruşuyla, hamiyetsever davranışlarıyla, babacan tavırlarıyla, her zaman güleryüzlü yaklaşımlarıyla tüm Artvinlilerin gönüllerinde taht kurmayı başarmıştır.

Bugün kabri başında dostlarının duasını almıştır. Tanrım rahmetini esirgemesin kabri nurlarla dolsun, ruhu şad olsun.” dedi.

AHMET VEHBİ MELEK KİMDİR?

1934 yılında Borçka’nın Beğlevan (şimdiki adı Şerefiye) köyünde doğdu. İlkokulu Borçka’da Güreşen ve Muratlı köylerinde okudu.

Ortaokulu Hopa’da, liseyi Rize’de okudu. Liseyi 1955’te bitirdi. 1959’da Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bir ders yılı Artvin Erkek Sanat Enstitüsü’nde öğretmenlik yaptı.

Askerliğini Piyade Yedek Subay Okulu’nda Adli Subay olarak tamamladıktan sonra 1962’de Borçka’da avukatlığa başladı.

Borçka Ortaokulu’nda Fransızca, Ticaret Lisesi’nde Hukuk Bilgisi, Edebiyat ve Kompozisyon derslerine girdi.

Bir süre CHP Artvin Gençlik Kolları Başkanlığı, 1963-1973 yıllarında Borçka CHP İlçe Başkanlığı, 1974-1976 yılları arası CHP meclis üyeliği, 4 kurultay, 2 olağanüstü kurultay delegeliği görevlerini yürüttü.

1978’de Ankara’ya geldi. 1978-2004 yılları Kömür İşletmeleri AŞ’de Hukuk Müşavirliği, 5 yıl da Samsun Gübre Sanayi AŞ Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

1956-1959 yıllarında Ankara’da Artvin Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti’nin ikinci başkanlığını, 1985-1997 yıllarında Ankara Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin başkanlığını, 1997-2003 yıllarında da Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı.

Evli, ikisi kız beş çocuk babasıdır.

Ruhu Şad, mekânı cennet olsun.

 

Haber: Sami Özçelik