Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in 3 Kasım günü yapılan Belediye Meclisi Olağan Toplantısında yaptığı konuşma ve sonrası yaptığı suçlamaya Artvin Faali Gazeteciler Derneği yönetimi cevap verdi.

 

Belediye Başkanı Elçin, “Artvin Kafkasör Boğa Güreşleri Festivali” ve  “Artvin Kafkasör” isimlerinin marka tescilini Artvin Faali Gazeteciler Derneği adına tescil ettirilmesine çok öfkelendi. Artvin Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı Belediye hizmet binası önünde halka açık olarak yapıldı.

 

Toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesi sonrası soru cevap kısmında konuşan Başkan Elçin, Artvin ilinde faaliyet gösteren ve kısa adı AFGAD olan Artvin Faali Gazeteciler Derneğinin

“Artvin Kafkasör Boğa Güreşleri Festivali” ve  “Artvin Kafkasör” isimlerini Türk Patent ve Marka Kuruma tescil ettirilmesine çok kızdı. Başkan Elçin derneği hedef alarak “O patentin isminde ne kadar harf varsa hepsini boğazlarına kadar tıkayacağım haberiniz olsun. Artvin’de de nasıl gezeceklerini görecekler. Onlara 3-5 gün mühlet ya geri alsınlar ya da bu hakları Artvin Valiliğine devrettik desinler valilik bu işi yürütsün. Valilik bu işe karışmıyorsa belediyeye devretsinler.” diye konuştu.

AFGAD BASIN AÇIKLAMASI İLE BAŞKAN ELÇİN’E CEVAP

VERDİ

Artvin Belediye Başkanı’nın bu sert çıkışı karşısında şaşıran gazeteciler, haber bültenlerine taşıdı. Artvin Faal Gazeteciler Derneği de olağanüstü toplanarak durum değerlendirmesi yaparak yazılı bir basın açıklaması ile Başkan Elçin’e cevap verdi, tescil edilen isimler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

AFGAD’IN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

“DEĞERLİ ARTVİNLİLER VE ARTVİN SEVDALILARI,

Geçtiğimiz günlerde, dernek faaliyetlerimiz çerçevesinde yürüttüğümüz ‘Marka Tescilleri’ çalışmamızı, bir basın açıklaması ile duyurduktan sonra, kamuoyunda hiç hoş olmayan, Artvin’e yakışmayan söylem ve demeçleri üzülerek izliyoruz.

Kişi veya kişilerce, sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda, kurum ve kuruluşlarda, sokakta, caddede, bilerek veya bilmeyerek; hakaret içeren, küçümseyen, tehdide, kışkırtmaya ve küfre dönük söylem ve demeçleri esefle izlerken,  kurumsal olarak da gerekli şekilde şerh düşerek takip ediyoruz.

Değerli Hemşerilerimiz,

ARTVİN FAAL GAZETECİLER, YAYINCILAR, YAZARLAR, MUHABİRLER RADYO VE TELEVİZYONCULAR DERNEĞİ,  yani kısa adıyla AFGAD, 19 Mayıs 2012 tarihinde, Artvin Merkezde kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluşundan bugüne kadar ilgili Kanunlar, Dernek Tüzüğü ve Yönetim Kurulu Kararları dışında bir hareket tarzı içinde olmamıştır.

AFGAD, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş değerlerine bağlı, Ülkemizin ve ilimizin her alanda gelişimi için çalışan, her kurum - kuruluşun yayında olan,  Artvin’in öz çocukları tarafından kurulmuş bir dernektir.

AFGAD Başka bir ilin derneği değildir!  Biz Artvinliyiz, Özümüz Sevgi Sözümüz Sevgi’dir.

Dernek olarak “Artvin Kafkasör Boğa Güreşleri Festivali” ile “Artvin Kafkasör” markalaşma çalışması, bir projedir. Ve bu projenin giriş paragrafı da marka tescillerinin alınmasıdır. Bu değerler tarafımızca sahiplenilmiş değildir.  İlgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, derneğimizce koruma altına alınmıştır.  Nasıl değerlendirileceği ve geliştirilerek büyütüleceği hususundaki tüm çalışmalar, değneğimizin tasarrufundadır. Herhangi bir kurum, kişi veya kişiler, bu konuda bize yol gösteremez, talimat veremez. Bu konuda başka bir çalışmamız ve başvurumuz da yoktur!

Bu başvuruların yapılması sürecinde derneğimizin, ilimizde hiçbir kişi veya kuruma bilgi verme, icazet alma ya da izin almak gibi bir zorunluluğu da yoktur. Türk Patent ve Marka Kurumu başvuru esaslarında da böyle bir hüküm yoktur. Bu anlamda, herhangi bir kuruma ya da kuruluşa, bir borcumuz olmadığı gibi kazanılmış haklarımıza hiçbir kişi veya kurumun müdahale hakkı da yoktur. Bu konuda kanunlar ve müeyyideler açık ve nettir.

“Coğrafi İşaret, Marka ve Patent gibi haklar, yaygara koparmakla, tehditle, kışkırtmayla alınmaz. Bilgi, birikim ve yeterlilik içeren çalışmalarla, başvuruda bulunanlara verilir.”

Bu meyanda,

Söz konusu markalaşma çalışmalarının, değerlenmesi ve geliştirilmesi için siz değerli halkımızın desteklerini beklerken, bilerek veya bilmeyerek bilgi çarpıtan, yorum yapan, bilgisizce demeçler veren kişi veya kurumlara, bizlerden bilgi almadan itibar edilmemesini istiyoruz.

Önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızla ilgili ‘detaylı’ bilgi paylaşımında bulunacağımızı bildirir,

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileriz.  “

Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFAD) Yönetimi, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in sarf ettiği sözler nedeniyle konuyu mahkeme taşımayı düşünüyor.