27 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen aday tanıtım toplantısında kısa bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Orhan Atan, “Yerel seçimlere yönelik ilçe örgütlerimizin oy birliği ile aldığı kararı Genel Merkez ilettik. İlçe yönetimlerini aldığı kararlara hiçbir surette karışmayacağız, kendi aldığı kararlara saygı duyarak Genel Merkeze ileteceğiz. İl yönetimi olarak ilçe örgütlerinin yapacağı demokratik seçimlere karışmayacağız şeklindeki beyanımızı bildirdik.” dedi.

İl Başkanı Atan, CHP Artvin Belediye Başkan Aday Adayı olarak başvuru yapan Bilgehan Erdem’i sahneye davet etti ve başvuru dosyasını aldı.

Konuşmasına partilileri selamlayarak başlayan Erdem, özgeçmişini partililere anlattı. Erdem, “4-5 Kasım’da yapılan CHP Kurultayı’nda yaşanan değişim ateşi hepimizi umutlandırdı. Bu değişime sahip çıkmalıyız ve her şeyi kökten değiştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Erdem partililere şöyle seslendi: “Yaşadığımız bu kentin birçok zorluğu vardır. Güneşin dahi çok cömert davranmadığı bir yarısına vurduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Eğitimden sağlığa, spordan sanata, çevre sorunlarında ekonomiye her geçen gün git gide çoraklaşan bir ülkede, bir ilde yaşıyoruz.  Bize zorluklar sanki bizim kaderimiz gibi sunulmak isteniyor. Bu olumsuzlukların bir kader olduğuna inanmıyoruz. Belediyenin yapması gereken buradaki insanların konforunu artırmaktır. Gelişen ve değişen dünyada sosyal belediyeciliğin önemi çok arttı. Kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere, işsizlere, öğrencilere, çevre sorularına, sokak hayvanlarına önem vermek zorundayız. Bu anlayışı hâkim kılarsa Cumhuriyet Halk Partisinin sırtı yere gelmez.

Ülkemizde olduğu gibi bugün Artvin’de çeşitli çevre sorunları yaşanmaktadır. Biz bu sorunların ne olduğunu biliyoruz. Dün kırmızı çizgimizi neyse şimdi de kırmızı çizgimiz aynıdır. Ondan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Kimseye eğilmeyeceğiz, bükülmeyeceğiz. Onlar bizlere ekonomik ve siyasi baskı yapacaklar. Yılmayacağız.

Ben örgütlü yönetimin içinden geliyorum. Eğitim Sen’in içerisinden geliyorum. Lütfen bizi eleştirin.

Artvin Belediyesi Artvin’de bulunan kurumların içinde kurumsal hafızası olan bir yerdir. CHP’nin belediyesi çok güçlü bir yerdir. Artvin’e sadakatten asla vazgeçmediler. Emekten yana isek bizim en büyük ailemiz, Artvin Belediyesinden çalışan, işçiler, memurlardır. “

Gençlere de önem verdiğini söyleyen Erdem, öğretmen olması nedeniyle hep gençlerin arasında olduğun söyledi. “Gençler gelecek kuşaklarla bağımızdır. Gençlik Kollarına önem veriyorum. Projeniz varsa getirin birlikte yapalım.” açıklamasında bulundu.

 

Konuşmasının sonunda; “Ülkenin tek dama rejimine yılmadan korkmadan karşı çıkması gerekir. Artvin’i Artvin yapan değerlere gösterdiğimiz çabaya devlet memuru olmam nedeniyle siyasi parti içerisinde yer alamadım, çok destek veremedim. Ama her mücadele de sendikacı olarak destek verdim.“ diyen Erdem: ”Başka türlüsü mümkün, eğer sizde başkası mümkünse daha iyiye daha yükseğe götüreceğiz diyorsanız desteğinize talibim. Partimizin tüm emekçilerine sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. “ dedi.

Adaylık başvurusu ve tanıtım toplantısı basın mensuplarını sorularının ardından sona erdi.

 

Önümüzdeki yerel seçimlerde belediyelerde iddialı olan iktidar partisine adaylık için 6 aday başvurdu. Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise mevcut Belediye Başkanı Demirhan Elçin daha önce adaylığını açıklamıştı. Öğretmen Bilgehan Erdem’in adaylık başvurusu sonrası ise CHP’de aday adayı sayısı ikiye çıktı.