Artvin-Yusufeli Karayolu 39 tünelden geçilerek ulaşım sağlanıyor. T14 tünelinde daha önce su sızmaları ve yere yer çatlamalar nedeniyle sürücüler tarafından sürekli şikayet ediliyordu. Yapılan geçici tadilatlarda tünelin ayakta kalmasına çare olmadı. Tünel bu sabah çöktü. Yol trafiğe kapandı. Karayolları ve Jandama ekipleri olay mahallinde tedbir aldılar. Karayolu geçici yoldan açılarak trafik akışı sağlandı. Tünel yenide inşaa edilecek.

Yusufeli- Artvin yolunun en uzun tünellerinden biri olan sürücüler tarafında ‘Sıkıntılı  T14 tüneli’ diye adlandırılan bu bölümü sabah çöktü. Geçişler alternatif yoldan veriliyor. Konuyla ilgili gazeteci Yücel Kaya bu güzergâhta yolculuk yapacakları uyardı. Kaya sosyla medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

“T14 tüneli 6,7 kilometre uzunluğundaki 39 tünelden sadece biri. Ahalt mevkiinde bulunan tünelin son 200 metresinde ciddi çatlaklar ve açılmalar gözlemlenmişti. Ancak yapılan onarım çalışmaları yeterli olmadı ve tünelin çökmesi engellenemedi.

Bu çöküş, bölgedeki ulaşım projelerinde daha dikkatli ve sağlam adımlar atılması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Yüksek maliyetli bu tür projelerin, güvenlik ve dayanıklılık açısından yeniden değerlendirilmesi kaçınılmaz görünüyor.

T-14 tüneli girişinde önlemler alındı. Jandarma ve karayolları araçları yönlendiriyor.”

 Haber: Sami Özçelik