Artvin Merkez ilçeyi bağlı Yukarı Maden Köyü eski adıyla Hod, göç verenler kervanında yer alıyor. Gurbetteki Hodlular, kurdukları kooperatifle köye dönüş için gelecek nesillere bir umut olmak istiyor.

161 Hodlu bir araya gelerek Yukarı Maden Köyü Kadın Girişimciler Üretim ve İşletme Kooperatifini kurarak köylerine yatırım yaptı, yapmaya devam edecek.

 

 

Kooperatif kurucu üyesi ve 5 aydır başkanlık görevini yürüten Nejla Dokur, Artvinli TV Genel Yayın Yönetmeni Hatice Nur Ersöz’e açıklamalarda bulundu.

Nejla Dokur, çoğu il dışında yaşayanlar tarafından 2020 yılında kurulan kooperatifin üye sayısının 161 kişiye ulaştığını söyledi. Kooperatifini il dışında yaşayan Yukarı Maden köylüleri tarafından kurulduğu bilgisin veren Dokur, köylülerin bir ayağının artık köylerinde olduğunu söyledi.

 

Bu sene ilk defa bal festivali düzenlenerek gurbette yaşayan Hodluların dikkati doğdukları topraklara çekildi.

Büyük çoğunluğu gurbette yaşayan Hodlular tarafından kurulan Yukarı Maden Kadın Girişimciler Kooperatifi üyeleri oluşturdukları yönetimle, köyde birtakım projeler hazırladı.

Başkan Dokur, köy tüzel kişiliğinden yer kiralayarak modern bir sosyal tesis yaptıklarını söyleyerek tesiste; 7 yatak kapasiteli 5 oda, kafe, market, muhtarlık odası ve sosyal donatı alanları oluşturarak Artvin’de örnek bir köy olduklarını söyledi.

Yapılan sosyal tesis, festivallerde, özel günlerde köylülerin buluşma adresi oldu.

Kooperatif Başkanı Nejla Dokur, “Rağbet güzel, çok güzel dönüşler alıyoruz.” diyerek geleceğe dönük umutlandıklarını belirtti.

Dokur, hazırladıkları çamaşırhane ve oto yıkama projelerinin Ticaret Bakanlığı tarafından kabul edildiğini ve destek alamaya hak kazandıklarını açıkladı. Artvin’de iki proje birden kazanan tek kooperatif oldu.

Köyde yaş ortalamasının yüksek olması nedeniyle çalışacak personel bulmakta zorlandıklarını ifade eden Dokur, Hod balının markalaştırmak için yeni proje ve yoğun çalışma yürüteceklerini söyledi.

 

Yukarı Maden Köyü’nde maden arama çalışmaları sonrası ruhsat alan şirket de faaliyetlerine başladı. Gazeteci Hatice Nur Ersöz’ün sorusu üzerine Başkan Dokur, maden şirketinin de kendi tesislerinden yararlanabileceğini söyledi.

Kooperatif Başkanı Nejla Dokur, sosyal tesislerin yazın yoğun olarak hizmet verdiğini, dışarıdan gelen misafirlerin de tesisleri kullanabileceklerini kaydetti.

Köyde üretimin çok kısıtlı, tarımın yapılamadığını, hayvancılığın çok az yapıldığı bilgisini veren Dokur, gerek şahsi sosyal medya paylaşımlarıyla ve köy sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla köylü gençlerin geri dönmeleri konusunda teşvik etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Tam bir Hod âşığı olduğunu söyleyen Kooperatif Başkanı Nejla Dokur, gençleri köye çekmek için çalışma yapacaklarını açıkladı.

Yukarı Maden Köyü Kadın Girişimciler Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nejla Dokur, yaptıkları projelerin kamuoyuna tanıtılması noktasında Artvinli TV Genel Yayın Yönetmeni Hatice Nur Ersöz’e teşekkür etti.