Kadın Kooperatifi, Artvin Merkez ilçeye bağlı Ahlat, Salkımlı, Seyitler, Vezirköy ve Varlık köylerini için alan Beşpare Eko Kültür Köy Projesi’ni hazırladı. Bu proje ile bu köylerdeki tarımsal faaliyetler gün yüzüne çıkarıldı.

Kadın Kooperatifi, Tarım Bakanlığı ve Artvin Çoruh Üniversitesi destekli projesinin ilk faaliyetine Vezirköy’de kekik üretim kapama bahçesi oluşturarak başladı. Geçtiğimiz günlerde hasadı yapılan kekiğin yağı çıkartılarak doğal sabun üretildi.  

Kekik, lavanta ve gül kokulu üretilen sabunlar ambalajlanarak tüketicinin kullanımına hazır hale getirildi.

Kadın Kooperatifi yöneticileri yeni ürünlerin tanıtımı için Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt ve Meclis Başkanı İrfan Yıldırım’ı ziyaret ettiler. Kooperatif Başkanı Hatice Nur Ersöz ve sabun imalatından sorumlu Kooperatif Başkan Yrd. Saadet İnce, ARTSO Başkanlarına bilgi verdi.

Kadın Kooperatifi yöneticileri, dekoratif sabundan yapılan çiçek buketini Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt ve Meclis Başkanı İrfan Yıldırım’a hediye ettiler.

Oda Başkanı Seçkin Kurt, Kadın Kooperatifinin vermiş olduğu mücadeleyi takdir ettiğini söyledi. Kurt, “Bir ürünün üretim aşaması sancılıdır, ancak markalaşma, analiz ve ambalajdan sonra Artvin adına ben bütün ürünlerin tanıtımını yaparak satışına yardımcı olmaya hazırım.” dedi.

Kadın emeğinin değerlendirilmesi adına üretilen sabunlar, aile ekonomisinin yanı sıra Artvin ekonomisine de markalaşma adımlarıyla katkı sağlaması bekleniyor.